FőoldalA festetics családAz örökségHelyszínekX

A Festeticsek híres fáiról
Ginkgo biloba fa a kastélyparkban

term10.jpg

A keszthelyi Festetics-kastély könyvtárszárnyának déli sarkánál egy fa áll már több mint kétszáz éve. Festetics I. György a 18-19. század fordulóján építtette fel a kastély új szárnyát, amelybe többek között a könyvtár is került. Ekkor ültette el a gróf ezt a fát – egy kínai páfrányfenyőt – a kastély déli szárnyának sarkán, amely azóta szinte a park jelképévé vált. A kínai páfrányfenyő, tudományos nevén Ginkgo biloba különlegességét a levelei érdekes alakja is adja. A fa gyógyító ereje a leveleiben van, hatóanyagait többek között szédülés ellen is használják.

A kínai páfrányfenyő tudományos nevét már olvashattad, ám ennek a fának van még egy neve. Vajon melyik? Válaszd ki a helyes megoldást!

Vajon melyik?

Válaszd ki a helyes megoldást!

a.) halfarkfa
b.) sárkányfa
c.) madárberkenye

A helyes válasz:
a.) halfarkfa

Néhány további érdekesség Festetics I. György híres fájáról, a gingko biloba fáról

  • Festetics I. György a 18-19. század fordulóján nemcsak a kastélyt építtette át, hanem az épületet körülvevő akkori kastélyparkban is több átalakítást végeztetett.
  • A korszak ízlésének és hangulatának megfelelően a Georgikon hallgatói számára egy ún. Grottás kertet hozott létre a Csókakői-patak nyugati részén. (A Csókakői-patak Cserszegtomajnál folyik.)
    A grotta barlangot jelent, itt, ebben az esetben egy mesterséges barlangot kell elképzelni, amely mellett még padokat és pihenőhelyeket is kialakítottak.
  • A keszthelyi gróf egy Fáskertet is létrehozott a kastélyépületéről nem messze, a Georgikon épületétől északi irányba, a mai Alsópáhok felé.
  • Ezekből ma már semmi sincs meg, ám a keszthelyi kastély parkjában, a könyvtárszárny mellett van egy több mint 200 éves fa. Ezt a fát, egy kínai páfrányfenyőt Festetics I. György ültette ide.
  • A kínai páfrányfenyő, vagy tudományos nevén a Ginkgo biloba különleges fa. Az egyik leghosszabb életű fa a világon, egyes példányai az 1000 évet is megélték. Akár 20-35 méterre is megnőnek, kétlaki életet él, és bár fenyő, ám lombhullató. Levelei legyező formájúak.
  • A leveleit gyógyászati célból gyűjtik. Ha frissen szedik, akkor a levelekből kivont hatóanyag értágító hatású. A gyógyszeriparban a Ginkgo biloba tartalmú gyógyszereket többek között a vérkeringés javítására, szédülés és fülzúgás ellen használják a betegek.